۵ نکته برای خلق فیلم آموزشی درگیر کننده

براساس گفته سیستم های سیسکو، ۸۴ درصد از ترافیک اینترنت تا سال ۲۰۱۸ محتوای ویدیویی خواهد بود. بنابراین، معنای این گفته برای طراحان یا دست اندرکاران آموزشی چیست؟ چطور شما می توانید فیلم های آموزشی درگیر کننده ای برای مخاطبانتان بسازید؟

5-tips-create-engaging-video-based-

learning-1024x1024

چطور یک فیلم آموزشی درگیر کننده ایجاد کنید؟

ما اغلب این شعار را شنیده ایم که یک تصویر بیش از ۱۰۰۰ کلمه ارزش دارد. بنابر این می توان استنتاج کرد که فیلم ها به اندازه یک میلیون یا یک تریلیون کلمه ارزش دارند! همانطور که کارشناسان آموزش نیز خاطر نشان کرده اند، بهتر است تا بجای گفتن به یادگیرندگان به آن ها نشان دهیم. پژوهشگران مختلف ثابت کرده اند که نمایش یک مهارت یا رفتار جدید به صورت بصری بهتر تر از ارائه آن به صورت کلامی به یادگیرندگان است. به عنوان یک انسان، ما همه دوست دار، حتی به نوعی عاشق ویدیوها هستیم. تخمین زده شده است که در حدود ۶ میلیارد ساعت فیلم بر روی یوتیوب هر ماه دیده می شود، و این میزان تقریباً یک ساعت برای هر شخص بر روی زمین است. اگر چه این نوع از یادگیری جدید نیست، اما با ظهور یوتیوب این نوع یادگیری به صورت فزاینده ای محبوب شده است. به علاوه، ویدیوهای آموزشی سبک های یادگیری مختلفی و نوع متفاوتی از محتوا را فراهم می آورد. در اینجا برخی نکاتی را که شما به عنوان طراحان آموزشی و مجریان آموزشی باید برای ساخت ویدیوهای آموزشی بدانید آورده شده است:

۱- بیان اهداف به صورت واضح

قبل از هر چیزی شما باید در ذهنتان اهداف واضحی برای تولید ویدیوی مورد نظرتان داشته باشید. بدین منظور شما باید به صورت واضحی اهدافی را که در ویدیو دنبال می کنید بیان کنید. تنظیم اهدافی واضح برای طراحی موثر تر ویدیو ها مفید است، شما باید سعی کنید در هنگام تولید ویدیوها به دنبال برآورده ساختن اهداف از پیش تعیین شده باشید.

۳- استفاده از صدا در سرتاسر فیلم

یکی دیگر از جنبه های مهم که باید در فیلم های آموزشی در نظر گرفته شود، این است که باید همراه با فیلم یا متن از صدا نیز استفاده شود. بنابراین ضروری به نظر می رسد که یک اسکریپت یا طرحنامه برای صدایی که در فیلم قرارد داده خواهد شد آماده کتیم.

۴- گنجاندن شرح تصویر (captions)

مزایای زیادی از اضافه کردن شرح تصویر به یک فیلم وجود دارد و یکی از آشکارترین دلایل برای این کار این است که به یادگیرندگانی که نا توانی شنیدن دارند این امکان را می دهد تا ویدیو را به راحتی ببینند. مطالعات نشان می دهند که ترنسکریبتها (transcripts ) باعث افزایش درگیری دانش آموزان با فیلم می شوند و همچنین شرح تصویر ها باعث می شود نرخ کسانی که فیلم را به اتمام می رسانند از ۴۰ درصد به ۸۰ درصد برسد. برنامه های ویرایش فیلم متعددی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید شرح تصویرهایی به فیلم هایتان اضافه کنید از جمله این نرم افزارها، کمتاسیا (Camtasia Studio) است. همچنبن گنجاندن شرح تصویرها یا کپشن ها در یک فیلم برای یادگیرندگانی که انگلیسی به عنوان زبان دوم آن ها محسوب می شود و مشکلاتی را با درک آنچه گفته می شود دارند مهم است، زیرا آن ها می توانند هر جایی را که متوجه نشدند از طرق کپشن ها یا شرح تصویرها ترجمه کنند.

۵- ضبط صفحه

در مواردی که شما در حال تهیه یک فیلم از یک برنامه یا نرم افزار هستید، بهتر است که سعی کنید این یک شبیه سازی باشد. شما می توانید این کار را به وسیله ضبط صفحه انجام دهید تا بتوانید چیزهایی را که از طریق متن و صدا به تنهایی قادر نیستید آموزش دهید به یادگیرندگانتان بیاموزید. برای مثال شما می توانید به کاربر با استفاده از ضبط صفحه نشان دهید چگونه فایل مایکروسافت ورد را ذخیره کند. این کار به یادگیرنده کمک می کند تا آموزش برایش جذاب و با ثبات تر باشد. ابزارهای گوناگونی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید صفحه نمایشتان را ضبط کنید از جمله Camtasia یا Screenr. این نکات می تواند به شما این امکان را بدهد که فیلم های درگیرکننده و غنی بسازید، همچون فیلم هایی که ابزاری قدرتمند تر استفاده شده برای یادگیری هستند. توجه داشته باشید در هنگام تولید فیلم های آموزشی سعی کنید این توصیه های آموزشی را به خاطر بیاورید و از آن ها در تولید فیلم های آموزشی تان استفاده کنید.

منبع :http://edu-tech.ir/video-in-elearning-2/

تیم تحقیق و پژوهش سمیم