best tracker
سامانه مدیریت یکپارچه مدارس
نرم افزار مدرسه , نرم افزار هوشمند سازی مدارس

 
امروزه مهم ترین دغدغه ی هر جامعه ای، ایجاد بستری مناسب جهت رشد و تعالی سرمایه های فکری در جامعه اطلاعاتی و دانایی محور می باشد. برای آن که همه گروه های اجتماعی قادر باشند به طور موثر در چنین جامعه ای مشارکت داشته باشند، باید یادگیری پیوسته، خلاقیت، نوآوری و نیز مشارکت فعال و سازنده را بیاموزند.
تحقق این امر مستلزم تعریف مجدد و نوینی از نقش و کارکرد محیط های آموزشی و عناصر تشکیل دهنده آن به عنوان اصلی ترین نهاد آموزشی در جامعه می باشد. مدارس هوشمند رویكرد جدید آموزشی است كه با تلفیق فناوری اطلاعات و برنامه های درسی، تغییرات اساسی در فرایند یاددهی و یادگیری را به دنبال خواهد داشت .
قدرتمند خود، افقی را نشانه رفته که نقطه غایی آن، تغییر رویکردهای آموزشی است؛ تغییر نگاه به مدرسه به عنوان یک سازمان یادگیری، تغییر نقش معلم از انتقال دهنده صرف دانش به هدایت گر و راهنما در مسیر یادگیری و همچنین حرکت به سمت ارزشیابی برمحور یادگیری و نه محصول و نتیجه، از نتایج این تغییر رویکرد است؛ در همین راستا بستر شبکه علمی، به عنوان پایه ایجاد این تحول، راه اندازی شده و المان های مربوطه به مرور و در طی زمان، به آن اضافه خواهند شد؛
آنچه موسسه هدایت فرهیختگان جوان به عنوان چشم انداز خود در نظر گرفته، بسنده کردن به هوشمندسازی صرف نیست؛ سیاستگذاری موسسه با اتکا به تیم پژوهشی باسابقه و تیم IT مدارس هوشمند از دستاوردهای مهم توسعه فناوری اطلاعات در برنامه های آموزش و پرورش می باشد كه نه تنها فوائد و آثار و نتایج آن نه تنها در محیط آموزشی تاثیرات خود را خواهد داشت بلكه تحولی نوین همراه با تجارب واقعی محیط زندگی دانش آموزان و فردای آن ها خواهد بود.
در همین راستا موسسه، با واگذاری امور زیرساخت و فنی این کار به شرکت فرهیختگان جوان فناوری، که یکی از شرکت های تابعه موسسه میباشد، کار طراحی بستر شبکه علمی را آغاز کرد و هم اکنون پس از چند سال تلاش بی وقفه واحدهای مختلف، با معرفی شبکه فرهیختگان مفتخر است به عنوان اولین و تنها شبکه علمی دانش آموزی با رویکرد هوشمندسازی مدارس و تاکید بر فرایند یادگیری، حرکت پیشگامانه خود را در راستای تحقق اهداف عالیه آموزشی در خدمت پیشرفت کشور به منصه ظهور برساند؛
قرن۲۱ به سمتي مي‌رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارتهاي رايانه‌اى نياز خواهند داشت. ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آنچه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است همخواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تاسيس مدارس الكترونيكى يا آنچه در کشور ما مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند. الگوى اوليه اين مدارس از كشور انگليس گرفته شده است و كشور مالزي يكي از پيشتازان ايجاد اين مدارس به شمار مي‌رود. با اين رويكرد کشور ما هم از سال 1383 طرحي را بصورت پایلوت در چهار مدرسه اجرا كرده است. دانشگاهها هم به نوع ديگري از آموزش تحت عنوان آموزش مجازي متمايل شده‌اند.
در مدارس هوشمند رايانه در نحوه تدريس و ارزشيابي تاثير مي‌گذارد و برنامه‌هاي درسي را تا حدودي تغيير مي‌دهد ولي در عين حال كاركردهاي اجتماعي مدارس بر جاي خود باقي مي‌ماند چون در روابط اجتماعي به دانش‌آموزان ياري مي‌رساند.
در اين مدارس دانش‌آموزان مي‌آموزند انبوهي از اطلاعات را پردازش كنند و از اين اطلاعات در جهت يادگيري بيشتر استفاده كنند. دانش‌آموزان حتي مي‌توانند با منابع علمي جهان و معلمان و بچه‌هاي مدارس ديگر ارتباط برقرار كنند.
در مدارس هوشمند معلمان مي‌توانند به جاي اينكه تلاش كنند خودشان پاسخي براى پرسشهاي دانش‌آموزان پيدا كنند، از آنها بخواهند پاسخ پرسش‌هايشان را در رايانه پيدا كنند و براى بقيه بازگو كنند. البته مدارس هوشمند اين كارايى را نيز دارند كه به دانش‌آموزان نشان دهند چه اطلاعاتي در وب موثق است تا كودكان و نوجوانان ضمن دريافت اطلاعات درست تحت تاثير تبليغات سوء اينترنت هم قرار نگيرند. در نهايت به كارگيري رايانه به معلمان خوش فكر كمك مي‌كند به دوره آموزش براساس كتاب محوري و سخنراني تك‌‌گويانه معلم در كلاس خاتمه دهند و سيستم آموزشى را به شكل سيستم مشاركتي، مبتني بر آموزش توانايى‌هاى پژوهش، جمع‌بندى، تحليل و نتيجه‌گيري دانش‌آموزان تبديل كنند.
   درباره ما       نقشه سایت       تبادل لینک        قوانین و مقررات   
© General Computer Systems &copyright all rights reserved.